Önkormányzati sarc: a szolidaritási hozzájárulás Szolnok megyében is problémát okoz

Megosztás

Tovább sarcolja az önkormányzatokat a kormány, idén potom 360 milliárd forintos összeget kérnek tőlük szolidaritási hozzájárulás címszóval. Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere az elsők között emelte fel a hangját a befizetés ellen, ami érthető, ugyanis a fővárosnak önmagában 89 milliárdot kéne befizetnie, emellett a kerületektől is vontak le jókora összegeket. A Magyar Közlönyben a napokban megjelent Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter rendelete, ezek alapján a 3200 magyar önkormányzatból 855-nek kell fizetnie, köztük Jász-Nagykun-Szolnok megyében is.

A szolidaritási hozzájárulás lényegében egy olyan adónem, amelyet hazánk anyagilag erősebb települései fizetnek be a központi költségvetésbe, egészen pontosan a Magyar Államkincstárnak.

Az így befolyt összegek célja, hogy támogatást nyújtsanak a kevésbé tehetős önkormányzatok számára. A nemzetgazdasági és pénzügyi tárca a hozzájárulás mértékét minden település esetében annak adóerő-képessége és lakosságszáma alapján határozza meg, így biztosítva a szolidaritás elvén alapuló pénzügyi kiegyenlítést. Elviekben, persze.

A kormány kedvezőtlen pénzügyi helyzete miatt egyre nagyobb jelentőséggel bír ez a helyi önkormányzatokra kivetett teher, amelynek mértéke az elmúlt öt évben a hatszorosára nőtt. Míg 2020-ban az önkormányzatok összesen 58 milliárd forintot fizettek be ezen a címen, addig 2024-ben már több mint 360 milliárd forintot kell előteremteniük.

A szolidaritási hozzájárulás növekedése amellett, hogy rendkívüli terheket ró a helyi önkormányzatokra, a költségvetés tervezésénél is komoly problémákat jelent, ahogy Budai Lóránt polgármestertől elhangzott a Jászság fővárosában a bevételek és kiadások tervezésekor.

Hasonlóan gondolkodik Györfi Mihály, Szolnok polgármestere. „A Szolnok költségvetését padlóra küldő szolidaritási adó is szóba került azon az egyeztetésen, amelyen a többi megyei jogú város vezetőivel vettem részt Navracsics Tibor miniszter úr meghívására a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztériumban. A találkozón minden polgármester egyetértett abban, hogy a szolidaritási adót igazságosabbá kell tenni, a felhasználását illetően pedig nagyobb átláthatóságra van szükség!" - írta a Facebookon.

Jászberény 1,4 milliárdos, míg a megyeszékhely 2,5 milliárdos befizetési kötelezettséggel rendelkezik 2025-ben, más nagyobb városokban pedig így alakulnak az összegek:

  • Pécs – 4,5 milliárd
  • Kecskemét – 6,9 milliárd
  • Békéscsaba – 1,9 milliárd
  • Miskolc – 5,3 milliárd
  • Tiszaújváros – 2,8 milliárd
  • Szeged – 5,1 milliárd
  • Székesfehérvár – 8,9 milliárd
  • Győr – 12,5 milliárd
  • Debrecen – 10,3 milliárd
  • Tatabánya 3,6 milliárd
  • Budaörs – 6 milliárd
  • Nyíregyháza – 4,6 milliárd
  • Paks – 2 milliárd

Jász-Nagykun-Szolnok megyében az említett két városon kívül további milliárdos tételt jelent a szolidaritási hozzájárulás Jászfényszarunak. Jászárokszállás 335, Karcag 177, Martfű 474, Mezőtúr 283, Törökszentmiklós 316 milliót fizet.

A 29 érintett megyei település és a rájuk kivetett összegek a Magyar Közlöny 48. és 49. oldalán találhatóak meg teljes egészében.

Kép: HVG

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek